Śniadanie Kobiety

Kiedy po długiej nocy sny odpłyną do krainy ciszy, abyś mogła zrozumieć obrazy, które malowała dla ciebie podświadomość. Wchodzisz w jasny dzień, unosząc rzęsy lekko oplecione nitką snów. Przeciągasz się bez pośpiesznie, oddychasz czystym powietrzem. Miarowo, lekko i spokojnie. Twoja świadomość przyjmuje wartę na dniem, który nadchodzi. Niech będzie twórczy, radosny i zdrowy.

Rozpocznij dzień pokarmem dla ciała i duszy. Pożywieniem, które wesprze twój organizm, odżywi i doda sił na cały słoneczny dzień. Podczas snu organizm spowalnia, lecz nie wyłącza się zupełnie. Organizm nigdy nie śpi. On odpoczywa, obniża temperaturę ciała, regeneruje się. Reguluje poziom hormonów związanych z uczuciem sytości i głodu. Kiedy światło nowo rodzącego się dnia, otula cię swym blaskiem. Jest to sygnał dla organizmu, aby rozpoczął procesy, które zachodzą w nim podczas jaśniejszej części doby.

Naturalnie do pół godziny po przebudzeniu, organizm powinien zostać odżywiony. Wówczas trawienie przez resztę dnia przebiega dużo sprawniej. Metabolizm zostaje pobudzony porannym pożywieniem. Śniadanie zapobiega zaburzeniom równowagi cukru we krwi, zmniejsza uczucie głodu w ciągu dnia, pozwala spalić zbędne kilogramy i przede wszystkim powinno odżywiać.

Śniadanie to zastrzyk energii na dobry początek dnia.

Ułożyłam ten poranny posiłek, na podstawie obserwacji kobiecego ciała. Tego co ciało w danym momencie cyklu potrzebuje, co pomaga zharmonizować gospodarkę hormonalną, uregulować trawienie i nasycić organizm niezbędnymi składnikami odżywczymi: Witaminy, minerały, tłuszcze, błonnik. To zestawienie produktów, jest sprzyjającą wersją śniadania dla kobiety w każdym wieku.

Składniki i ich rola w Śniadaniu dla Kobiet.

  • 250 ml mleko roślinne (migdałowe, kokosowe. Bez dodatku cukru)
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 2 łyżki grysiku orkiszowego
  • 1 pełna łyżka zmielonego siemienia lnianego
  • 1 pełna łyżka pestek dyni
  • 2 orzechy brazylijskie
  • 1 płaska łyżeczka cynamonu cejlońskiego
  • 1 płaska łyżeczka Maca puder
  • 1 pełna łyżeczka nasion Chia
  • garść jagód (do wyboru: borówki, czerwone jagody, białe jagody. Poza sezonem, mogą być mrożone owoce. Przed dodaniem do posiłku należy je odmrozić)
  • Łyżeczka surowego miodu

 

Zamiennie

  • 1 pełna łyżka pestek słonecznika
  • 1 pełna łyżka sezamu
  • 2 łyżki płatków owsianych

 

Do 200 ml ciepłego mleka roślinnego dodaj łyżkę oleju kokosowego, dwie pełne łyżki grysiku orkiszowego. Dodaj łyżkę oleju kokosowego. Podgrzewaj cały czas mieszając do momentu gęstej konsystencji. Do ciepłego grysiku dodaj: od pierwszego do 15 dnia cyklu menstruacyjnego: pełna łyżeczka zmielonego siemienia lnianego, pełna łyżka pestek dyni, 2 orzechy brazylijskie, pół łyżeczki cynamonu cejlońskiego, łyżeczka macka puder, łyżeczka nasion chia, garść jagód. Do osłodzenia łyżeczka surowego miodu. Od 15 dnia cyklu do 26-31 (od momentu owulacji do menstruacji) Zamień pestki dyni i siemię lniane na: pestki słonecznika i sezam. Cała reszta pozostaje bez zmian.

W takiej samej pełnej wersji, można przygotować śniadanie na podstawie płatków owsianych. Dwie łyżki płatków owsianych wraz z łyżką oleju kokosowego podgrzać w 150 ml wody. Kiedy płatki zgęstnieją dolać 100 ml mleka roślinnego i wszystko razem podgrzać. Dodać wyżej wymienione produkty.To jest doskonała wersja śniadania dla kobiet. Układając ten posiłek, wykorzystałam „Obrót nasion”.

  • Obrót nasion: Podczas cyklu w ciele kobiety dochodzi do naturalnego spadku i wzrostu hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg owulacji i menstruacji. Tu właśnie „Obrót nasion” w naturalny sposób pomoże uregulować hormony. Nasiona zawierają substancje odżywcze będące prekursorami produkcji hormonów w organizmie. W pierwszej fazie cyklu (folikularna) spożywamy nasiona lnu i pestki dyni. Zwiększają one naturalny poziom estrogenu. Te nasiona są bogate w kwasy omega 3, które stymulują prace potrzebnych hormonów. Dodatkowo siemię lniane zawiera fitoestrogeny, które działają jak przeciwutleniacze i naturalne estrogeny, wiążąc się z receptorami estrogenowymi neuronów podwzgórza, wpływając w ten sposób na prace jajników. W Drugiej fazie cyklu (lutealna) cynk zawarty w nasionach sezamu i pestkach słonecznika, wspomaga produkcje progesteronu. Nasiona te zawierają kwasy omega 6, które stymulują produkcję progesteronu. Bogate są również w cynk wspierający układ rozrodczy i w selen, ważny minerał w przemianie hormonów tarczycy.
  • Mleko roślinne – Wybieraj mleko roślinne, tłuste, be dodatków cukru. Kokosowe, migdałowe. Jeśli masz dostęp do ekologicznego, tłustego, niepasteryzowanego mleka krowiego i nie masz kłopotów z trawieniem laktozy, możesz użyć mleka krowiego.
  • Olej kokosowy – Łyżka oleju kokosowego dodana do śniadania, wspomaga 2 fazę detoksykacji wątroby. Czyli powoduje, że posiłek jest syty, dłużej nie odczuwa się głodu. To zastrzyk energetyczny, średnio-łańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCFAs) znajdujące się w oleju kokosowym nie są magazynowane, ale natychmiast zamieniane na energię. Kiedy w ciągu dnia odczuwasz głód, a do posiłku jeszcze zostało trochę czasu, łyżka oleju kokosowego złagodzi uczucie głodu.
  • Orkisz – To prastare zboże rozgrzewające i natłuszczające, zawiera w sobie 45 składników mineralnych i mikroelementów. Orkisz dostarcza komórką ciała maksymalnej siły. Ponad to, orkisz ekologiczny (bez mieszanki z pszenicą) mogą stosować osoby z nietolerancją glutenu, jego czysta odmiana jest skutecznym środkiem leczniczym w alergiach pokarmowych. Ten rodzaj zboża dostarcza nam wszystkiego co najlepsze do zdrowego funkcjonowania organizmu. Orkisz w postaci grysiku, działa jak osłona na nasze delikatne jelita. Nie wzdyma, tylko odżywia zachowując przy tym płaski brzuch.
  • Orzechy brazylijskie – Dwa orzechy brazylijskie to naturalna multiwitamina dla pięknych włosów i paznokci. Orzechy brazylijskie to bogate źródło selenu, a selen jest kluczowym składnikiem dla organizmu, aby produkować hormony tarczycy. Selen działa jako katalizator do produkcji aktywnych hormonów tarczycy.
  • Cynamon cejloński – To oryginalna, pełnowartościowa przyprawa. Reguluje poziom cukru we krwi, przyspiesza prace metabolizmu.
  • Maca – Pomaga zrównoważyć gospodarkę hormonalną, wspomaga układ odpornościowy. Jest wielkim źródłem energii, poprawia pamięć i koncentracje.
  • Nasiona Chia – Nasiona Chia stanowią obfite źródło kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 w optymalnych proporcjach. Niezbędnych do prawidłowej budowy komórek, odpowiedzialnych za zdrowe funkcjonowanie całego organizmu.
  • Jagody – Bogate w przeciwutleniacze, owoce są dobrym źródłem błonnika i witaminy C. Nie zasładzają, a dodają do śniadania świeżości i soczystości.