Jesienne dary ziemi. Przepisy z dyni i jabłek.

 

 

Każda pora roku niesie ze sobą roślinne, naturalne skarby, a późne lato i wczesna jesień jest czasem, w którym ziemia rodzi ich najwięcej. Drzewa i krzewy zrzucają swoją obfitość, ziemia wydaje ostatnie plony przygotowując się na czas śnienia, podczas którego będzie się regenerować, i przygotowywać do ponownego rodzenia. 

Bardzo lubię tą porę roku, jej smaki i kolory. Delektuję się soczystością warzyw, owoców, odżywając i rozgrzewając ciało naturalnymi składnikami. Przygotowuję z roślin świeże dania, ale też zamykam rośliny w słoiku i butelkach w postaci soków, nalewek, a zioła suszę lub mrożę. 

Przygotowuję swój mały ogródek do zimy, wyciągam z grządek ostatnie marchewki, obcinam słoneczniki i wsadzam do ziemi nowe cebulki kwiatów. 
A poniżej dzielę się dwoma jesiennymi przepisami. Na naturalnie słodkie ciasta jabłkoweo cynamonowe i makaron orkiszowy z sosem grzybowo dyniowym. 

Pysznie, zdrowo i prosto. 

Danie główne

Makaron z sosem grzybowo dyniowym z esencjonalną nutką szałwii.

Przepis na dwie porcje

Do osolonej, wrzącej wody wrzuć 200 g makaronu. Ja preferuję makaron orkiszowy, jego kształt (rodzaj) według ochoty. Ugotuj makaron w osolonej wodzie, w między czasie odlej 200 ml wody, a resztę wody po ugotowanym makaronie wylej. Trzymaj ugotowany makaron w zamkniętym naczyniu. W między czasie, kiedy makaron będzie się gotował przygotuj grzybowo dyniowy sos. 
Na rozgrzanej patelni rozpuść masło klarowne i podsmaż pokrojone w plastry grzyby. 
Grzyby do wyboru i smaku, jakie akurat są dostępne. Mogą być pieczarki, shitake, kurki lub inne, które lubisz. Do grzybów dodaj dwa ząbki organicznego czosnku i podduszaj całość jeszcze przez dwie minuty. 

Sos z dyni. Uprzednio upieczoną w piekarniku i ostudzoną dynię np. Hokkaido przełóż w ilości 300 g do blendera, dolej około 100 ml wody z ugotowanego makaronu i zblenduj dynię. Powinna powstać płynna konsystencja, którą przelej do grzybów. Podgrzej całość – sos grzybowo dyniowy doprawiając do smaku solą, pieprzem, odrobiną kurkumy i drobno porozrywaną, poszatkowaną szałwią. Do przetrzymywanego w cieple makaronu dodaj sos, połącz i delikatnie podgrzej. Przełóż na talerz i jeśli preferujesz możesz posypać serem – parmezanem lub kozim. Ja osobiście uwielbiam ser kozi, więc ścieram go na makaron posypuję świeżo zmieloną przyprawą z czarnego sezamu, czarnuszki i ostropestu plamistego z przepisu Agnieszki Cegielskiej i delektuję się tym jesiennym, przepysznym daniem.  

 

Naturalnie słodki deser

Ciastka jabłkowo cynamonowe

Składniki:

1 duże starte na dużych oczkach, obrane jabłka 

4 łyżki niesłodzonego sosu jabłkowego (Ja swój sos przygotowuję według przepisu z domowe wypieki używając do niego cukru kokosowego, a jeśli nie mam swojego sosu to kupuję gotowy z sklepie bio)

4 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego

4 łyżki syropu klonowego

2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

171g mąki migdałowej

8g mąki kokosowej

1 łyżka złocistego, zmielonego siemienia lnianego

½ łyżeczki plus do posypania mielonego cynamonu

½ łyżeczki sody oczyszczonej

¼ łyżeczki drobnej soli himalajskiej

Wykonanie: 

W dużej misce wymieszaj starte jabłko, mus jabłkowy, roztopiony olej kokosowy, syrop klonowy i ekstrakt waniliowy. W osobnej misce wymieszaj mąkę migdałową, mąkę kokosową, zmielone siemię lniane, cynamon, sodę oczyszczoną i sól. Za pomocą szpatułki delikatnie wymieszaj mokre i suche składniki, aż do połączenia. Przykryj miskę i wstaw ciasto do lodówki na 30 minut. Rozgrzej piekarnik do 180C i wyłóż blachę papierem do pieczenia.
Na przygotowaną, obłożoną papierem do pieczenia blachę nałóż łyżkę ciasta, lekko spłaszcz i w odstępie nakładaj kolejne łyżki ciasta. Ciastka poprósz cynamonem cejlońskim. Piecz przez 15 minut lub do momentu, gdy góra i dół zaczną się rumienić. Ustaw papier z upieczonymi ciastkami na kratce do ostygnięcia, a po ostygnięci kosztuj i delektuj się ich smakiem. 

Smacznej i zdrowej jesieni 

Anna