Ukoić Nerwy

Ukojenie nerwów.
Uwolnij siebie, wyrażając prawdę o bólu swojego serca. Jednym z przypadków, z którymi często pracuje z pacjentami podczas konsultacji jest nerwowość, niepokój, ataki paniki, nierównowaga emocjonalna.

No tak…

W przyspieszonym czasie, przyspieszonej gonitwie myśli, tysiącach bodźców, wyzwań dnia powszedniego. W rozpędzie, oddaleniu, zdobywaniu, delikatna struktura człowieczej istoty nie potrafi poradzić sobie z codziennym przeładowaniem. Staje się nerwowa, niespokojna, strachliwa. Dopadają ją ataki paniki i somatyczne objawy ciała fizycznego. Strach rozmiarów wielkiego potwora obserwujący małą, ludzką istotę świecącymi oczami z za firanki.

- Co robić, jak mogę sobie pomóc z tymi odczuciami? Pytają pacjenci.

Wyobraź sobie wulkan, w którego środku kumuluje się i narasta potężna energia, rozżarzona lawa. A ty podchodzisz do niego i szepcesz - już dobrze, uspokój się. Takie słowa jeszcze bardziej stymulują go do wzbierania w sobie rozżarzonej energii. Wulkan musi ją z siebie wyrzucić, oczyścić się, opróżnić swoje wnętrze. Wtedy dopiero będzie mógł przejść naturalnie w stan uspokojenia.

Podobnie jest z tobą, kiedy czujesz nerwowość, napływ silnych energii, nadchodzący atak paniki, nie zatrzymuj tego! Pozwól temu płynąć, w taki sposób, aby nie krzywdzić tym stanem siebie i innych. Z akceptacją i świadomością, że nic złego się w tobie nie dzieje. Pozwól się sobie wytrząsnąć, oblać potem, wypłakać, wykrzyczeć, wybiegać, wytańczyć, wypisać, wyspacerować, wziąć zimny prysznic. Dopiero po uwolnieniu emocjonalnej lawy, jest w tobie przestrzeń na otulenie i relaks. I wówczas praktyka relaksacyjna przynosi najwspanialsze korzyści.

Dlatego tak ważne jest codziennie uwalnianie siebie, kolejno relaksowanie, uspakajanie, napełnianie łagodnością i delikatnością.

Metody pomagające uzdrowić zaburzenia lękowe.

Terapia

Odnajdź terapeutę specjalizującego się w pracy z emocjami, takiego który poprowadzi cię i wytłumaczy zależności emocji na somatykę ciała.

Terapia poznawczo-behawioralna jest uważana za psychoterapię o najwyższym poziomie pomocy oddziałowującej na zaburzenia lękowe. Działa poprzez restrukturyzację wzorców myślowych, pozwala wykryć zniekształcone interpretacje rzeczywistości i zastąpić je właściwymi.

Relaksacja

Jak wcześniej pisałam, najkorzystniejsze właściwości relaksacja wnosi po metodzie uwalniania. Najlepiej, jeśli sam odnajdziesz, odczujesz co ciebie naturalnie, nieszkodliwie, bez uzależnień uwalnia.

Podczas stresującego momentu organizm uwalnia hormony kortyzolu i adrenaliny, one potrzebują być z organizmu naturalnie usunięte. Kiedy uwolniłeś siebie od napływu emocji, lęku, paniki, adrenalina i kortyzol opadają. Aby utrzymać stan spokoju przejdź do technik relaksacyjnych, i tu podobnie jak podczas uwalniania - odnajdź swoją medycynę.

Co sprawia, że czujesz się zrelaksowany?

Nagrałam „Podróż do siebie”, podobną przeprowadzam podczas warsztatów i prywatnych sesjach. Jeśli masz ochotę, możesz odsłuchać jej przed snem.

Wspierający styl życia

Sen

Regularny cykl snu rozpoczynający się przed godziną dwudziestą drugą, w indywidualnej długości czasu, którego organizm potrzebuje aby odpocząć. Gdyż to podczas snu następuje najsilniejsza regeneracja i odnowa. Naturalne równoważenie hormonów, uspokojenie i relaks mięśni. Aby czas śnienia przynosił najlepsze zdrowotne rezultaty, jeśli to możliwe śpij przy uchylonym oknie, w zupełnej ciemności (bez światełek, elektronicznych sprzętów w sypialni) w zapachu lawendowego eteru, ze świeżymi roślinami blisko łóżka.

Ćwiczenia

Regularne ćwiczenia, zwłaszcza ćwiczenia aerobowe (sercowo-naczyniowe), które pomagają uwalniać endorfiny i podnieść nastrój. Ćwiczenia najlepiej przeplatać z rozciąganiem ciała. Dzięki rozciąganiu uwolniona energia, równomiernie rozprowadzi się po ciele odblokowując zapisane w nim traumy.

Słońce

Naturalne światło słońca podnosi poziom witaminy D3, naturalnie obniża uczucie stresu, działa relaksująco.

Codzienna kąpiel słoneczna przyczynia się do lepszego samopoczucia i podnoszenia odporności organizmu na stres. Nawet kiedy słońce jest za chmurami, jego promienie i energia oddziałują na ciebie.

Ściągnij okulary, odkryj głowę i patrz w niebo.

Bodźce

Bodźce, które w każdym dniu wpływają na układ nerwowy, na które on reaguje wyciszeniem lub wyostrzeniem.

Dlatego świadomie, dla swojego dobra wybieraj:

Dźwięki – muzykę, której słuchasz.

Obrazy – filmy, które oglądasz.

Otoczenie – na tyle, na ile to możliwe przebywaj jak najwięcej w naturze na świeżym powietrzu. Znajdź swoje drzewo i przytulaj się do niego, chodź boso po ziemi i sadź do niej rośliny.

Towarzystwo – wspierające, kochające, z wiarą w ciebie, z dobrym słowem, szczerością i prawdą.

Odżywianie

Zbilansowane posiłki - co najmniej trzy razy dziennie. Unikaj zbyt długich przerw pomiędzy posiłkami, ponieważ może to powodować niski poziom cukru we krwi, obniżać ciśnienie i nasilać objawy niepokoju. Zawsze mniej przy sobie albo jabłko, albo „kulki mocy” z nasionami, orzechami. Ta zdrowa przekąska w naturalny sposób utrzyma zrównoważony poziom cukru we krwi.

Unikaj nadmiernego spożywania alkoholu, kofeiny i cukru. Białej pszennej mąki, przetworzonego jedzenia.

Sprzyjająca dieta wspiera biochemie mózgu oddziałując na twój dobry nastrój. Żywność bogata w magnez, wapń, omega-3, a także aminokwasy dostarczane organizmowi z białka i błonnika wpływają korzystnie na zdrowie psychiczne, w naturalny sposób podnosząc poziom serotoniny.

Receptory serotoniny działają jako neuroprzekaźniki. Znajdują się w mózgu, ale większość serotoniny znajduje się w jelitach wpływając na szereg procesów biologicznych w tym: trawienie, apetyt, metabolizm, nastrój i pamięć.

Zwiększony poziom serotoniny poprawia nastrój i działa jak - naturalny lek na depresję.

Serotonina jest neuroprzekaźnikiem wytwarzanym z tryptofanu, w produktach spożywczych znajdziesz go:

W rybach łowionych dziko (makrela, tuńczyk, śledź).

W wołowinie karmionej trawą, w ekologicznym drobiu i jajkach.

W produktach probiotycznych, takich jak tłusty jogurt, kefir lub sfermentowane, kiszone warzywa.  

W liściastych warzywach (szpinak, jarmuż), świeżych warzywach (seler, buraki, brokuł, grzyby shiitake)

W orzechach i nasionach (orzechy włoskie, migdały, siemię lniane, nasiona chia, nasiona konopi, nasiona dyni)

W świeżych owocach (jagody, banany, figi)

W zdrowych tłuszczach (avocado, olej kokosowy, oliwa z oliwek)

W fasoli i roślinach strączkowych (czarna fasola, ciecierzyca, soczewica i groszek)

W nierafinowanych ziarnach (komosa ryżowa i jęczmień)

 Naturalne suplementy

Natura oddziałuje na zdrowie żywych organizmów ofiarując im w postaci ziół, olejków eterycznych, suplementów wsparcie w powracaniu do równowagi ciała i emocji.

W nerwicy, lękach, niepokoju, atakach paniki, pomoc przynoszą zioła adoptogenne takie jak, Ashwagandha i Korzeń Kava, one pomagają w utrzymaniu homeostazy w ciele. Utrzymują kontrolę poziomu kortyzolu oraz wspierają pracę tarczycy i nadnerczy. Z polskich ziół adoptogennych doskonale sprawdza się Różaniec Górski.

Naturalne suplementy - magnez i kompleks witamin z grupy B. Witamina D3 stosowana wspólnie z witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach E, A, K. One są potrzebne do regulacji poziomu energii, poziomu cukru we krwi i procesów metabolicznych, a także wielu funkcji nerwowych i mięśniowych.

GABA neurotransmiter poprawiający nastrój. Uspokaja wpływając relaksująco na układ nerwowy. Regeneracje włókna nerwowe i przywraca prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Olejki eteryczne, szczególnie olej rumiankowy i olejek lawendowy, rośliny te mają naturalne właściwości uspokajające, stosować bezpośrednio na skórę lub wdychać podczas seansu aromaterapii.

Odpowiednio dobrane suplementy, zioła, dietę, zalecenia ustalam po indywidualnej konsultacji, podczas której zadaje pacjentowi wiele pytań, a uzyskane odpowiedzi ukazują mi w jaki sposób prowadzić pacjenta w odzyskiwaniu zdrowia.

Powrót do uspokojenia wewnętrznego, scalenia się ze sobą, świadomej interpretacji reakcji ciała, wymaga czasu. Dlatego daj czasowi czas.

W każdym dniu uwalniaj siebie i bądź siebie blisko. Im głębiej wypuścisz korzenie, tym stabilniejszy będziesz.

Nie bój się i nie wstydź się tego, co odczuwasz, z czym się mierzysz.

A teraz odłóż wszystko i wyjdź pooddychać łąką, zapamiętaj jej kolory i zanurz się w jej zapachu.

Zdrowienia i wsparcia z mocy natury.

Anna Ras Menet