Smaki jesieni - Dynia

W jesienne popołudnie rozpalam ogień w kominku, zaparzam herbatę z roślin łąk lata i smakuje dyniowego, naturalnie słodkiego ciasta. Aby ciasto dyniowe pokolorować smakiem dodaje do niego krem kokosowy i karmel z cukru kokosowego. Karmel kokosowy jest moim odkryciem sezonu, dodaje go do pieczonych jabłek, gruszek i innych jesiennych deserów.

Dynia, królowa jesiennych pól, na słono, na surowo, na słodko wzbogaca smaki chłodniejszej pory roku. Dynia postrzegana jako warzywo, jest owocem - ponieważ mieści w sobie moc nasion. Oprócz pysznego smaku jest pożywna i zawiera wiele zdrowotnych korzyści.

Królowa jesiennych pól jest bogata w witaminy i minerały, jest owocem odżywczym, a jednocześnie ma mało kalorii. Dynia jest doskonałym źródłem beta-karotenu, karotenoidu, który organizm przekształca w witaminę A. Zawiera przeciwutleniacze, które chronią komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Zawiera dużą dawkę witamin A i C, które wzmacniają układ odpornościowy. Jest bogatym źródłem błonnika, który odżywia i napełnia.

Ziemia rodzi wielkie bogactwo, które wykorzystane właściwie sprzyja zdrowiu ludzi, i zwierząt.

Dynię można piec, gotować, robić z niej dekoracje, lecz największa cenność mieści się w jej surowych kawałkach. Dlatego najlepiej dodawać plaster dyni do jesiennych koktajli, w raz z imbirem, kurkumą, plastrem surowego buraka, sprawnie wzmocnią organizm przed nadejściem chłodnej pory roku.

Jeśli masz ochotę skosztować dyniowego ciasta, bez nabiału, glutenu, z naturalnym smakiem słodyczy zapraszam do przepisu.

Ciasto dyniowe ze śmietaną kokosową i karmelem.

Składniki

Spód:

1 szklanka mąki migdałowej

2 łyżki mąki kokosowej

2/3 szklanki mąki bezglutenowej

1/2 szklanki masła tłustego lub oleju kokosowego

1 łyżka cukru klonowego lub cukru kokosowego

1/2 łyżeczki drobnoziarnistej soli morskiej

1 jajko

Masa:

Szklanka upieczonej, zmiksowanej dyni

2/3 szklanki pełnotłustego mleka kokosowego

6 łyżek czystego syropu klonowego lub innego naturalnego słodzika

2 łyżeczki czystego ekstraktu waniliowego

1 łyżeczka cynamonu

Szczypta soli

2 duże jajka

1 żółtko

Wykonanie

Rozgrzej piekarnik do 180C, przygotuj formę na tatrę średniej wielkości. Foremki nie trzeba wykładać papierem do pieczenia i niczym smarować. Wymieszaj w misce wszystkie suche składniki, z których powstanie spód ciasta.Ugniataj dłońmi do mementu zbitej, gęstej konsystencji, z której łatwo można uformować kulę. Zbierz ciasto, owiń w papier do pieczenia i schłodź w lodówce przez około 30 minut. Schłodzone ciasto rozprowadź w formie na tatrę, rozprowadzając po całej powierzchni i podciągając boki ciasta do góry. (Tak jak klasyczny spód ciasta tarty). Piecz w piekarniku w temperaturze 180C przez 10 minut. Po tym czasie upieczony spód wyciągnij i pozostaw do ostygnięcia.   

Masa do ciasta

Ubij wszystkie składniki oprócz jajek. Jajka z żółtkiem ubij oddzielnie i dodaj do masy. Starannie wymieszaj, aby nadzienie było gęste i gładkie. Przełóż masę do częściowo upieczonego spodu ciasta i piecz w piekarniku około 50 minut w temperaturze 170C.

Ja po 20 minutach przykrywam masę papierem do pieczenia, aby jej delikatna konsystencja nie nabrała brązowych rumieńców.

Upieczone ciasto dyniowe pozostaw w temperaturze pokojowej do całkowitego ostygnięcia.

Śmietana kokosowa

Składniki

Mleko kokosowe tłuste, najlepsze to takie, które ma około 80% masy kokosowej a resztę wody kokosowej

Opcjonalnie łyżka stewii lub ksylitu

Wykonanie

Schłodzone mleko wyciągnij z lodówki i przełóż gęstą konsystencję mleka – bez wody kokosowej do uprzednio schłodzonej w zamrażalce (przez 15 minut) miski. Mleko ubijaj robotem kuchennym, w taki sposób jak śmietanę. Ubijaj tak długo, aż mleko uzyska gęstą, gładką konsystencję. Jeśli chcesz, aby kokosowa śmietanka miała słodki smak, dodaj cukier. Ubity krem kokosowy przełóż do szklanego naczynia i przechowuj w lodówce do kilku dni. Śmietanę kokosową – krem, dodawaj do ulubionych deserów.

Karmel kokosowy

Składniki

2 łyżki wody

¼ szklanki cukru kokosowego

½ puszki tłustego mleka kokosowego

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Szczypta soli

Wykonanie

Cukier dodaj do wody i podgrzewaj na niewielkim ogniu przez cały czas mieszając. Kiedy cukier się rozpuści dodaj mleko kokosowe, łyżeczkę ekstraktu waniliowego i odrobinę soli. Podgrzewaj mieszając płynną konsystencje, do momentu, aż karmel zgęstnieje. Ściągnij słodki sos z kuchenki, ostudź, przełóż do szklanego słoika i wstaw do lodówki.

Jeśli nie zniknie w przeciągu kilku dni, karmel może stać w lodówce nawet dwa, trzy tygodnie. W sezonie dyniowego urodzaju przygotowuje większą ilość upieczonej, zmiksowanej dyni. Porcjuje ją i wstawiam do zamrażarki.

Wykorzystuję zmiksowaną, wcześniej odmrożoną dynię do zup, deserów, kotletów warzywnych.

Smacznego, na zdrowie