Migrenowe bóle głowy. Naturalne, skuteczne metody ich rozpuszczania


 

Bóle głowy są częstą przypadłością, na którą cierpią nie tylko kobiety. Te boleści odbierają siły i ochotę do działania. Jest to nieprzyjemny stan, zwłaszcza kiedy powtarza się często, a stosowane sposoby, aby ból głowy rozpuścić i aby nie powracał nie sprawdzają się. 

Przygotowałam wpis o migrenowych boleściach głowy, w którym przedstawiam kilka skutecznych, naturalnych działań, pomocnych dla pacjentów, którzy zgłaszają się na konsultacje z zdiagnozowanymi, nawracającymi się bólami.

 

Istnieje wiele rodzajów bólu głowy, księgi medyczne wyróżniają ich około stu pięćdziesięciu. Najczęstsze, to bóle głowy: napięciowe, zatokowe, wywołane reakcją organizmu na spożyte jedzenie, związane z nierównowagą hormonalną i bóle migrenowe. W tym wpisie to właśnie bóle migrenowe będziemy rozpoznawać i rozpuszczać. 

Osobiście nie doświadczam bóli migrenowych, bóle głowy jakie odczuwam są zazwyczaj oznaką zmęczenia, informują mnie, że w organizmie nastąpił spadek energii i najlepsze co, mogę zrobić to – przerwę na życie. Odpocząć, odpuścić i zrelaksować się. Ale w dzieciństwie byłam świadkiem częstych i bardzo mocnych migren mojej mamy, wówczas nie miałyśmy jeszcze takiej wiedzy jak dziś, więc mama bardzo cierpiała, i nic co ówczesna medycyna radziła, nie przynosiło jej pomocy. 
Z migrenowymi bólami głowy również zgłaszają się na konsultacje pacjenci, kobiety i mężczyźni. Oczywiście, tak jak zawsze podkreślam - najbardziej lubię pracować z pacjentami indywidualnie, gdzie mogę poznać pacjenta styl odżywiania i życia, i taka terapia jest najskuteczniejsza. A wpisy na blogu są częściową i bezpieczną podpowiedzią, która może być pomocna i inspirująca, dla tego, kto takiej informacji potrzebuje. 

Migrena

Bóle migrenowe mogą trwać od kilku godzin do kilku dni, z częstotliwością do kilku razy w miesiącu. Migrenowym bólom głowy mogą towarzyszyć takie objawy:

- Silny, dudniący ból po jednej lub obu stronach głowy
- Zaburzenia ze strony pracy układu trawiennego. Nudności, wymioty, utrata apetytu
- Zakłócenie widzenia
- Zakłócenia mówienia
- Rozkojarzenie, drażliwość
- Nadwrażliwość na dźwięki i światło
- Drżenie ciała i zawroty głowy
- Drętwienie twarzy, szyi
- Osłabienie mięśni
- Niepokój, spadek energii

Przyczyny migren 

Przyczyn migreniny może być wiele, dlatego pomocnym jest indywidualny wywiad z pacjentem, gdyż wszystkie uzyskane informacje podczas rozmowy, pozwalają odnaleźć terapeucie przyczynę – w tym przypadku migreny.  
Najczęstsze przyczyny odpowiedzialne za ból głowy (nie tylko migrenowy) to:
- Stan zapalny rozwijający się i utrzymujący w organizmie
- Przewlekły stres, który powoduje zakłócenia pracy neuroprzekaźników, takich jak – serotonina. 
- Nierównowaga hormonalna - Jak naturalnie równoważyć hormony, przeczytasz w tym miejscu „Hormony w równowadze” 
- Silne emocje 
- Dysfunkcja pnia mózgu (uszkodzenie, przebyte choroby)
- Skutki uboczne przyjmowanych leków
- Spożywanie substancji, produktów spożywczych, których organizm nie toleruje
- Odwodnienie, brak składników odżywczych, których organizm potrzebuje do utrzymywania zdrowia. Minerały, witaminy, tłuszcze.
- Zanieczyszczenie organizmu toksynami. Pomocny rozdział w temacie oczyszczania organizmu, znajdziesz w tym miejscu „Cokolwiek jesz, szanuj samą siebie”
- Choroby zatok, przeziębienia
- Krzywa postawa ciała
- Intensywne zapachy: Chemikalia, tytoń, perfumy 
- Brak odpoczynku, snu
- Zbyt wiele spraw na głowie w codzienności 

Na kobiecych skrzydłach zbyt wiele jest układane. Przykrywa je ciężar obowiązków i ilości zajęć do wykonania.
Kobieta wciela się w wiele ról wykonując kilkuetatową pracę. Presja z zewnątrz jest silna, rozpościera status ~ super bohaterki zdobywającej kolejne szczyty ponad swoje możliwości.

Składają się skrzydła. Kobieta słabnie, wypala się, dysharmonizuje. Odczuwa przewlekłe zmęczenie, brak chęci do manifestowania swoich pragnień.
Jej energia seksualna wygasa. Twórczość i kreatywność usypiają się.
Oddala się od źródła swojej mocy i esencji świętej żeńskości.

Aby kobieta mogła spełniać swoje przeznaczenie i odczuwać satysfakcję z wędrowania po ścieżkach życia potrzebuje przestrzeni, w której może głęboko odpoczywać. Wycofać się ze świta zewnetrznego i zanurzać w swoim wewnętrznym królestwie.
Potrzebuje przestrzeni, w której może czuć się bezpieczna, w której może być przed sobą naga, by móc przyglądnąć się swoim doświadczeniom, by móc utulić siebie i uszanować swoje cykle.
Przestrzeni, w której w swoim rytmie i czasie dojrzewa do decyzji i działania.

Niech kobieta wykonuje już tylko takie zadania, które jej energię podnoszą zasilając jej wewnętrzne pole, promieniejąc nim na innych i całą planetę. Niech najpierw bedzie sama dla siebie, a później dla innych.
Niech robi to, co czuje, że chce robić utrzymując w sobie spokój, zdrowie i radość.
Niech rozpościera skrzydła wolne od obciążeń i leci swoim tempem w upragnionym kierunku.

Więcej inspirujących, subtelnych, tekstów i treści o zdrowiu znajdziesz w moich książkach, w tym miejscu - Książki 

Naturalna pomoc na migrenowe bóle głowy

Zanim przejdę do naturalnych terapii, suplementów, które mogą i potrafią pomóc głowie rozpuścić boleści, chciałabym opisać działanie najprostszego eliksiru, którego efekty, być może „nie mieszczą się w głowie” ale potrafią wesprzeć powracanie do zdrowia całego ciała. 

Żywa woda 

Ciało w 70 % wypełnione jest wodą, jest ona najważniejszą z jego części składowych. Dlatego tak ważnym jest, aby regularnie spożywać najlepszą jakościowo wodę, która ciało nawadnia, oczyszcza, reguluje metabolizm, usprawnia elastyczność skóry i pomaga utrzymać przy zdrowiu. Najlepsza jakościowo woda, nie jest zamknięta w plastikowych butelkach. Nie płynie przez rury miejskich wodociągów. Pochodzi ze źródeł, pozyskiwana w sposób, który nie zakłóca jej organicznej, płynnej struktury. 
Aby wypijana woda właściwie rozprowadziła się po organizmie i dopłynęła do wszelkich cielesnych zakamarków, w każdym dniu rozciągaj ciało. Wówczas usprawniasz przepływ wody w ciele. 
Woda poza właściwościami biologicznymi jest również – nośnikiem informacji. W wodzie możesz zapisać każdą treść, zaprogramować ją energetycznie tak, aby wykonała w twoim ciele zadanie pomagając odzyskać mu zdrowie. Zapis energetyczny wody możesz zmieniać po przez wyrażenie swojej intencji. W ten sposób programujesz płynną substancje – nadając jej świadomość, która po jej wypiciu będzie dla zdrowia ciała – według wyrażonej intencji pracowała. 
Wlej do szklanej butelki lub dzbanka wodę. Znajdź spokojne miejsce i skup całą swoją uwagę na wodzie w szklanym naczyniu. Skupiaj się tak długo, jak czujesz, że chcesz. (Kilka minut, jest wystarczająco). Wejdź w swoje wewnętrzne pole i wypowiedz na głos, lub w myślach intencję jaką chcesz zaprogramować wodę, aby po wypiciu rozpuściła istniejący chorobowy stan w ciele. Wypijając zaprogramowaną przez ciebie wodę, wyobrażaj sobie, jak rozświetla twoje ciało i rozpuszcza boleści. Działaj przy tym z poziomu serca mając świadomość, że wprowadzasz do ciała zmiany, którym pozwalasz w ciele się zamanifestować. 
Możesz takim działaniem rozpoczynać każdy dzień, wyrażając swoją intencję, aby zaprogramowana, wypijana w ciągu dnia woda pracowała w twoim ciele, pomagając utrzymać je w zdrowiu i przy siłach witalnych, wypłukując to, co nie służy zdrowiu. 
Bo przecież żywa woda – strukturalna, jest najwspanialszą, płynną substancją w ludzkim ciele i na całej planecie. Bez wody nie byłoby życia, a jej wielkie moce i właściwości nie są do końca ujawniane. Woda jest zatruwana i modyfikowana w taki sposób, aby osłabiała pracę ciała i planety. 

Powracaj do źródła!

Inne skuteczne, naturalne wsparcie w bólach głowy (nie tylko migrenowych)

Dieta 

Produkty jakie spożywasz mogą być przyczyną występowania migrenowych bóli głowy. Prowadziłam pacjenta, który po zmianie stylu odżywiania i konsekwentnemu przestrzeganiu zdrowych nawyków żywieniowych zupełnie pozbył się nawracających, uporczywych bóli głowy.
Dlatego ważnym jest, aby obserwować czy produkty spożywcze, którymi się odżywiasz mogą być czynnikiem zapalnym odczuwanej migreny. 

Spożywaj

Organiczne, świeże owoce i warzywa. Te, które tobie służą.
Owoce i warzywa są bogate w magnez, elektrolity, które kontrolują przepływ krwi. Są również źródłem przeciwutleniaczy, które zmniejszają stany zapalne w organizmie. 

Produkty bogate w witaminy z grupy B: znajdziesz je w warzywach zielono liściastych, fasoli, roślinach strączkowych, nasionach i orzechach. A także w mięsie - zawsze organicznym. 

Produkty bogate w magnez: szpinak, słodkie ziemniaki, migdały, czarna fasola, awokado, daktyle, banany, pestki dyni, fasola, rośliny strączkowe. Organiczny, najlepiej niepasteryzowany kefir, jogurt. Jeśli mięso, ryby, to organiczne. Toksyny z ryb pomoże usunąć kordianer. 

Produkty bogate w omega 3 – nasiona, orzechy, tłuste ryby. 

Wyeliminuj 

Przy występujących bólach migrenowych głowy korzyść może przynieść wyeliminowanie produktów zbożowych – rafinowanych (zawierających gluten). Jest to, pierwszy czynnik, który zaleca się usunąć z diety. Przy diecie – bez glutenu nie zalecam wprowadzania zamienników – bezglutenowych, gdyż w większości skład gotowych produktów bez glutenu pozostawia wiele do życzenia…  

Jak również pomoc może przynieść eliminacja produktów z poniższej listy:
- Przetworzone jedzenie, smażone na oleju potrawy, produkty - fast food
- Cukier
- Rafinowany nabiał
- Alkohol, wino czerwone
- Czekolada
- Kawa
- Jajka (może występować ukryta nietolerancja)
- Każdy rodzaj jedzenia, który odczuwasz, że tobie nie służy

Do diety warto dodać naturalne suplementy. Ich dawkę i stosowanie najbezpieczniej ustalić indywidualnie.

Kilka pomocnych suplementów i ziół:

- Omega 3
- Kompleks witamin z grupy B
- Magnez
- 5- http Pomaga naturalnie zwiększyć poziom serotoniny, co przyczynia się do zmniejszenia nasilenia bólu głowy
-  Grzyby lecznicze (przeczytasz o nich w tym miejscu – o grzybach
- Złocień maruwa/Fever few – Cudowna roślina, która przejawia wiele wspaniałych właściwości dla zdrowia. Nas interesuje jej skuteczne działanie przy migrenowych bólach głowy. Złocień maruwa pomaga załagodzić bóle głowy, zmniejsza nudności, wrażliwość na światło i dźwięki. Jej stosowanie jest zależne od występujących objawów i intensywność bólu głowy. Zawsze sprawdź przed przyjęciem rośliny, ziół, czy nie wchodzi w interakcje z lekami, które spożywasz i jakie po zastosowaniu rośliny mogą występować skutki uboczne.

Olejki esencjonalne 

Stosowane w formie aromaterapii i wklepywania w skronie, w bolesne miejsca na głowie. 
- Mięta pieprzowa (sprawdza się wmasowanie kilku kropel olejku w skronie)
- Lawenda
- Kadzidłowiec
- Eukaliptus

Ból można również spróbować uśmierzyć - według odczuć, albo ciepłym okładem z dodatkiem olejków esencjonalnych, albo lodowatym - bawełniana ściereczka owinięta w kostki lodu. 

Redukcja stresu i napięć

Stres emocjonalny i utrzymujące się w ciele napięcia są mocnym wyzwalaczem bóli głowy (nie tylko migrenowych). Istnieje wiele technik i metod, które z powodzeniem pomagają zredukować stres i rozpuścić napięcia. Doskonale sprawdza się praca z ciałem i uwalnianie z ciała hormonów stresu używając do tego ćwiczeń – TRE. Uprawianie aktywności fizycznej i systematyczne rozciąganie ciała. Sen, przytulanie, relaksujące masarze. Ćwiczenia oddechowe, medytacja i moja ulubiona wewnętrzna podróż, którą praktykuję każdego dnia sama i przeprowadzam na prywatnych sesjach z pacjentami. Więcej o metodach redukujących stres i kojących nerwy poczytasz w tym miejscu – Ukoić nerwy 

Akupunktura

Akupunktura odnotowuje bardzo dobre rezultaty, ma na celu zrównoważenie w ciele energii Qi, poprzez stymulowanie nakłuciami określonych punktów. Niestety po zaprzestaniu stosowania akupunktury i niekorzystania z wewnętrznych metod pomagających samodzielnie równoważyć w ciele energię, bóle mogą powrócić. 

To ważne, aby akupunkturę przeprowadzał specjalista z odpowiednimi do nakłuwania ciała igłami.

Refleksologia

Refleksologia jest również skuteczną metodą przy dolegliwościach bólowych głowy, polegającą na stymulowaniu po przez ucisk punktów na stopach, które są połączone z organami w ciele. 
Refleksologię najlepiej, jeśli przeprowadza wykwalifikowany specjalista, ale również samodzielnie można uciskać i masować stopy. Pod spodem wstawiam treść, jak wykonać masarz samodzielnie.

„Na stopach znajdują się cztery punkty ucisku na ból głowy i jeden na dłoni, które po uciskaniu mogą pomóc złagodzić ból głowy i migrenę. Najpierw masuj obszar między dużym palcem a drugim palcem. Jeśli ból głowy jest po prawej stronie głowy, masuj ten punkt na lewej stopie i odwrotnie. Aby złagodzić ból głowy, możesz również nacisnąć punkt zwane - Tai Chong lub Liver 3 na wierzchu stopy. Masuj ten punkt na stopie po przeciwnej stronie, gdzie odczuwasz ból głowy.
Pomocny jest inny punkt w pobliżu zewnętrznej krawędzi górnej części stopy, znajdujący się w miejscu, w którym krzyżują się kości małego palca i przedostatniego palca. Naciśnij i przytrzymaj ten punkt przez 30 do 60 sekund, aby złagodzić bóle głowy. Można również stymulować opuszki dużych palców u stóp, pod paznokciem do nasady palca, w celu złagodzenia bólu głowy zlokalizowanego na twarzy, np. Zatok. Nie stymuluj tych punktów, jeśli jesteś w ciąży”.

*draxe.com

Automasaż

Przy bólach migrenowych głowy pomocny jest również automasaż mięśni całego ciała. Do takiego masażu można dodać kojący balsam, który wnika głęboko w mięśnie relaksując je, rozpuszczając napięcia. 

Kojący balsam na bóle głowy 

Skłądniki:

½ szklanki oleju kokosowego
¼ szklanki startego wosku pszczelego
2 łyżeczki proszku Cayenne
2 łyżeczki imbiru lub kurkumy w proszku
15 kropli olejku z mięty pieprzowej
15 kropli olejku lawendowego

Wykonanie:

Słoik umieść w kąpieli wodnej i dodaj do niego olej kokosowy i wosk pszczeli. Po rozpuszczeniu zawartości w słoiku wyciągnij słoik z kąpieli wodnej i dodaj do roztopionego oleju z woskiem pieprz Cayenne, imbir lub kurkumę. Składniki wymieszaj i odstaw do ostygnięcia, a następnie dodaj do całości olejki eteryczne.
Przechowuj słoik w zaciemnionej szafce, a kiedy potrzebujesz rozpuścić ból głowy, zrelaksować mięśnie, rozluźnić napięcia w ciele, rozsmaruj z czułością i intencją mocy uzdrawiania balsam na napiętych partiach ciała.

Dodatkowe pomocne działanie, które działa korzystnie przy występujących migrenowych bólach głowy.

- Zabezpieczanie wzroku przed niebieskim świtałem z ekranów komputera, telefonu.
- Częsty kontakt i bliskość z naturą
- Wietrzenie domu, zwłaszcza sypialni przed snem. 
- Relaksacyjne kąpiele w wannie z dodatkiem soli, olejków.
- W każdym dniu czas na odpoczynek, niedziałanie, tylko bycie.

W tym wpisie przedstawiłam kilka pomocnych wskazówek, ale najważniejsze to odnaleźć przyczynę nierównowagi w ciele – w tym przypadku migrenowego bólu głowy, zintegrować kilka wpierających procesy zdrowienia czynników i konsekwentnie przestrzegać ich w codzienności. 

Życzę zdrowia, i rozpuszczenia bólu głowy.

 

Anna Ras Menet