Naturopatia promuje naturalne mechanizmy samoleczenia organizmu opierając się na mądrości płynącej ze świata natury. Skupia się na zapobieganiu chorób i zastosowaniu naturalnych terapii. Wspiera i promuje zdrowie we wzajemnym, zrównoważonym połączeniu: ciała, umysłu i ducha. Z odziaływaniem zewnętrznych czynników: Środowiska, społeczności, stylu i higieny codziennego życia.

Zasady Naturopatii po raz pierwszy zostały przedstawione i użyte przez Hipokratesa, około 400 p.n.e. Ten mistyczny umysł dobrze poznał możliwości jakie niesie świat natury dla wspierania zdrowia człowieka. Podkreślając w swoich wypowiedziach, że „Przyroda jest lekarzem dla wszelkich chorób”. 

Grecki filozof wiedział, aby odnaleźć przyczynę nierównowagi w ciele, należy uważnie przyjrzeć się wszystkim aspektom życia zewnętrznego i wewnętrznego. A żeby wesprzeć organizm w powracaniu do zdrowia, należy oprzeć się na prawach natury. 

 

Naturopatia w celu polepszenia zdrowia i przywrócenia równowagi w organizmie, wykorzystuje wachlarz terapii naturalnych. Odżywianie, Ziołolecznictwo, Homeopatie, Akupunkture, Refleksologie, Kinezjologie, Aromaterapie, Masarze holistyczne. Prace z ciałem, oddechem i inne. Terapie te, mogą być stosowane samodzielnie lub przy współpracy ze standardowymi praktykami medycyny alopatycznej.

Naturopatia dąży do tego, aby organizm uzdrawiał się sam. 

Jeśli mu nie przeszkadzasz, lecz wspierasz w sposób świadomy, organizm uruchamia uzdrawiające wewnętrzne moce przywracające zdrowie. 
Lecz aby organizm mógł uruchomić siły samouzdrawiania, potrzebujesz stworzyć w sobie i wokół siebie wspierające warunki. 
Odłóż wszystko i bądź zdrowy, cała reszta może poczekać. Bo bez zdrowia „cała reszta” niewiele znaczy. Stwórz swoje szczęście i pielęgnuj w nim siebie. 
Odżywiaj ciało naturalnym pożywieniem, które rozpoznaje i którego potrzebuje. 
Wprowadzaj ciało w umiarkowany ruch, rozciągaj je i masuj. Nacieraj olejkami, mocz w wodzie z minerałami. 
Oddychaj świeżym powietrzem, eterem ze świata roślin. 
Uwalniaj z ciała toksyny, hormony stresu. 
Dopuść wszystkie myśli, uczucia i pozwól im przepływać nie utożsamiając się z nimi. Nie ulegaj bólowi i strachom.
Kochaj się i przytulaj. 
Bądź prawdziwy, autentyczny i spontaniczny. 
Bądź obecny i uważny. 
Śpij, śnij, odpoczywaj napełniając myśli jasnymi obrazami, a duszę spokojem. 
Powracaj do zdrowia.