Naturopata przypomina, że wszyscy jesteśmy częścią natury, a życie, które przeżywamy powinno ściśle współgrać z rytmami Wielkiej Matki. 
Podpowiada, jak przy współpracy z naturą, w oparciu o sposoby: odżywiania, nawodnienia organizmu, oddychania, poruszania się, odpoczywania, wyrażania siebie, uwalniania emocji, można w bezpieczny sposób powrócić do równowagi na poziomie: fizycznym, psychicznym, duchowym, emocjonalnym, mentalnym. 

Naturopata swoją praktykę opiera na - Siedmiu głównych Zasadach Naturopatii

1. Moc uzdrowienia płynąca z natury

Wszystkie organizmy żywe mają wrodzoną zdolność do samouzdrawiania. Niezakłóconą siłę witalną, promującą samoleczenie, samoregenerację, samooczyszczanie. Zadaniem Naturopaty jest ukierunkowanie osoby zainteresowanej, jak uruchomić ten naturalny, samonaprawczy proces uzdrowienia. 

2. Leczenie przyczyny

Naturopata nie stawia diagnoz. Identyfikuje źródło „choroby” na wszystkich poziomach. Skupia się na przyczynie nierówności, nie na jej objawach. Symptomy „chorobowe” są znakiem, że coś, gdzieś głębiej nie współgra z całością.

3. Po pierwsze nie szkodzić 

Naturopata stosuje tylko naturalne, bezpieczne metody i naturalne substancje lecznicze, przy których stosowaniu ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest minimalne. 
Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie wywiadu z osobą konsultowaną, by nie wystąpiła żadna interakcja z obecnie stosowanymi substancjami chemicznymi. 

4. Leczyć całego człowieka 

Na całkowity stan zdrowia składają się wzajemnie oddziaływujące na siebie czynniki: fizyczny, psychiczny, emocjonalny, duchowy, społeczny, środowiskowy. Pełny, zharmonizowany stan zdrowia, to równowaga na każdym z tych poziomów.

5. Naturopata „Lekarz jako nauczyciel”

Ja podpowiadam, ukierunkowuję osoby, z którymi pracuję na sprzyjający styl życia i odżywania. Zachęcam i motywuje, do przyjęcia odpowiedzialności za swoje zdrowie.
Zawsze podkreślam. Ja nie leczę, nie uzdrawiam. Przekazuje wiedzę, która jest też w Tobie. Podpowiadam, jak Ty sam możesz uruchomić swoje moce uzdrawiania. 

6. Medycyna prewencyjna 

„Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przy zaobserwowaniu już niewielkich dolegliwości w ciele powinieneś reagować, aby uniknąć rozwoju poważniejszych „chorób”. 
Zadaniem Naturopaty jest edukowanie, aby człowiek sam nauczył się wspierać swój stan zdrowia. 

7. Równowaga

Jako Naturopata pomagam ustawić optymalny stan zdrowia, na każdym z wspominanych poziomów (ciała, umysłu i ducha). 
Stan ten powoduje ogólne uczucie dobrobytu. A stan wszelkiego dobra, to błogostan.